środa, 11 grudnia 2013

ARKUSZ KALKULACYJNY




Arkusz Kalkulacyjny -  Głowna funkcja programów do obliczeń matematycznych, statystycznych i finansowych. Dane organizowane są w komórkach. Związek pomiędzy wartościami w poszczególnych komórkach definiują formuły . Arkusz kalkulacyjny pozwala na dowolne sortowanie danych, ich graficzną prezentację za pomocą wykresów, a także drukowanie informacji. Najpopularniejszym programem umożliwiajżcym stworzenie arkusza kalkulacyjnego Microsoft Excel. 








Komorka w arkuszu kalkulacyjnym - Arkusz jest ogromną tabelą, najmniejszą część arkusza nazywamy komórką. Komórka powstaje z przecięcia wiersza i kolumny. Każda komórka posiada swój unikalny i niepowtarzalny adres np: A1 (gdzie A - oznacza pierwszą kolumnę a 1 - pierwszy wiersz). Między komórkami poruszamy się używając myszy lub też kursorów.







Skoroszyt w arkuszu kalkulacyjnym - Skoroszyt to zbiór arkuszy.  W nowo otwartym skoroszycie są zazwyczaj trzy   czyste arkusze . Skoroszyt zapisywany jest w postaci pliku na dysku.




Adres komorki w arkuszu kalkulacyjnym - Adres komórki to połączone  litery oznaczające kolumnę oraz numer wiersza. Pozwala to na dokładne określenie położenia komórki. Zakres komórek to dwie lub więcej komórek w arkuszu. Zakres tworzą grupy komórek znajdujących się w tym samym wierszu, kolumnie  lub prostokątnym bloku arkusza np: A1:B4, D8:K22 itp. 






Formula w arkuszu kalkulacyjnym - Formuła to odpowiednio zapisana operacja  z wykorzystaniem danych arkusza, po wykonaniu której, w komórce zawierającej formułę pojawi się wynik jej działania. W zapisie formuła rozpoczyna się znakiem równości (na poniższym przykładzie formuły znajdują się w kolumnie C). Po napisaniu formuły trzeba przejść do sąsiedniej komórki (za pomocą strzałek, klawisza Tab lub Enter) - wtedy w miejscu formuły pojawi się wynik.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz